SERTİFİKALI PARALAR HAKKINDA

 

 

Sertifikalı madeni ve kağıt paralar ile ilgili sıkça sorulan sorulara bilgilendirme niteliğinde bu makale hazırlanmıştır.

Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan sertifikalattırılmış paralar paraların korunması, kondusyonlarının zarar görmesinin engellenmesi ve parasal değerinin korunabilmesi sebepleri ile sertifikalı paraların alınması veya sertifika yaptırılmasını destekliyoruz.

En düşük değerdeki paraların dahi  25 dolar gibi bir maliyet ile sertifikalattırılması bu ürünlerin temininde rol oynamakla birlikte satın alınır veya satılır iken bu maliyet göz önünde bulundurulmalıdır. 

 


EPQ, PPQ VE TOP Hakkında ;

Siz konusu en yaygın 2 firmanın bilgilendirmelerinde " epq" ve " ppq" ibareleri hakkında natürel lik veya paralarda işlem yapılmış veya düzeltilmiş olup olmadığı konusunda bizlere net bir ayrım sunmamaktadir.
Sertifikalı paralarda inceleme kriterlerine baktığımız zaman işlemli veya düzeltilmiş paralarda bu ibarenin verilmediği ile birlikte ufak te olsa kağıtta üretim aşamasında  oluşan lekelenme sararma boya bulaşması gibi sebepler ile epq ve ppq alınamadığı için bu ibarelerin yazmadığı paralarda işlemli olduğu mantığı koleksiyonerlerimizde yerleşmiş olsa da bu açıdan bakmak tarafımızca yanlış olacaktır.

DÜZELTİLMİŞ PARA EPQ VEYA PPQ ALMAZ FAKAT EPQ VE PPQ ALMAYAN TÜM PARALAR DA DÜZELTİLMİŞ DEĞİLDİR.

Cümlesi ile konuyu netlestirmek doğru olacaktır.

Sertifika şirketlerinin değerlendirme kriterlerine bakıldığı zaman bir para eğer ki EPQ veya PPQ verilmemiş ise bu paralar 64 puanın üzerinde puan alamazlar ve daha önceki örneklerde görüldüğü gibi aynı destede yer alan paralardan birebir aynı kondusyonda olmasına rağmen 67EPQ puanı ile değerlendirilen seri takiplisi olmasına rağmen ufak bir lekesinden dolayı 64 puan olarak değerlendirildiği göze carpmaktadir ki bu paralar kriterlere göre Çil kondüsyondadırlar.

Bursa Mezat